Sinopsis

Băiatul lui Mihăieș (Alex) găseste un porumbel bolnav în stradă şi îl duce acasă unde întâmpină rezistenţa vehementă a tatălui. După o luptă surdă, porumbelul îşi găseşte un loc pe balcon, dar Alex vrea acum şi o colivie.

Regizor
Director image

După ce a absolvit regia de film la București, Adrian Sitaru regizează scurtmetrajul “Valuri”, care primește în 2007 trofeul Golden Leopard of Tommorrow în cadrul Festivalului Internațional de Film de la Locarno. “Pescuit Sportiv”, debutul lui Adrian Sitaru în lungmetraj, are premiera în 2008 în cadrul secțiunii Venice Days a Festivalului Internațional de Film de la Veneția și îi aduce recunoașterea drept una dintre cele mai importante noi voci din cinematografia românească post-comunistă. Cineastul reușește cu fiecare din următoarele sale filme să inoveze din punct de vedere regizoral, lucru confirmat de premiile obținute la festivaluri ca Berlinale, Sundance, Palm Springs, Chicago, Salonic, Varșovia sau Sarajevo.

Premii+
Festivaluri
  • DAAD SHORT FILM AWARD
    60th BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Berlinale Shorts competition, Berlin, Germany)
  • 19th ASPEN SHORTFEST (International competition, Aspen, USA)
  • 4th NEXT FILM FESTIVAL (International competition, Bucharest, Romania)
  • 3Short Film Corner Cannes 2010 - France
  • BEST ROMANIAN SHORT FILM
    9th TRANSILVANIA INT’L FILM FESTIVAL (Romanian Film Days Competition, Cluj- Napoca, Romania)
  • GRAND PRIZE - CIDADE DE VILA DO CONDE BEST FILM AWARD
    64th EDINBURGH INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (International competition, Edinburgh, UK
  • 25th CURTAS VILA DO CONDE (International competition, Vila do Conde, Portugal)
  • 61st FILM VIDEO: MOSTRA INTERNAZIONALE DEL CORTOMETRAGGIO (International competition, Montecatini, Italy)
  • 59th MELBOURNE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (International competition, Melbourne Australia)
  • 21st SAO PAULA INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (São Paulo, Brazil)
  • 9th FESTIVAL DES FILMS DE COURT METRAGES DEJA PRIMES (La Ciotat, France)
  • 15th MILANO FILM FESTIVAL (Milano, Italy)
  • MILWAUKEE FILM FESTIVAL 2010 (Milwaukee, USA)
  • 2nd OSTRAVA KAMERA OKO: INTERNATIONAL CINEMATOIGRAPHERS FILM FESTIVAL (Ostrava, Czech Republic)
  • 25nd FESTIVAL INTERNATIONAL DU FILM FRANCOPHONE DE NAMUR (Competition Internationale, Namur, Belgium)
  • 2nd IASI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Iasi, Romania)
  • MEILLEUR FILM ROUMAIN, PRIX DU PUBLIC
    1th LE FESTIVAL DU FILM FRANCO-ROUMAIN PERSONA (France)
  • CERTIFICATE OF EXCELLENCE BY BAFTA/LA
    33rd MILL VALLEY FILM FESTIVAL (competition, Mill Valley, USA)
  • BEST SHORT FILM
    26th WARSAW INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Competition, Warsaw, Poland)
  • 12th ESSONNE EUROPEAN FILM FESTIVAL (Competition, Ris Orangis, France)
  • BEST SHORT FILM
    4th FILMINI INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Sofia, Bulgaria)
  • 32nd CINEMED: MONTPELLIER INTERNATIONAL MEDITERRANEAN FILM FESTIVAL (Competition, Montpellier, France
  • BEST FOREIGN SHORT FILM
    55th VALLADOLID INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Competition, Valladolid, Spain)
  • GRAND PRIX
    29th UPPSALA INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (International competition, Uppsala, Sweden)25th ALTER-NATIVE INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Tirgu Mures, Romania)
  • THE PRIZE OF THE MINISTERY OF CULTURE AND NATIONAL PATRIMONY
    18th ALTER-NATIVE INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Tirgu Mures, Romania)
  • 2nd PRIZE OF SHORT FILM
    40th ALCINE: FESTIVAL DE CINE DE ALCALA DE HENARES (Madrid, Spain)
  • 16th ENCOUNTERS FESTIVAL (Official Selection, Bristol, UK)
  • 4th UNLIMITED: EUROPAISCHE KURZFILMFESTIVAL (Koln, Germany)
  • BEST ACTOR NOMINATION – ADRIAN TITIENI
    4th GRANDOFF: WORLD INDEPENDENT FILM AWARDS (Varsovia, Poland)
  • 16th LEUVEN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Belgium)
  • 51st THESSALONIKI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Thessaloniki, Greece)
  • BEST EUROPEAN SHORT FILM
    22 FESTIVAL DE CORTOMETRAJES (International Competition, Aguilar de Campo, Spain)
  • 55th CORK INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Cork, Scotland)
  • 49th BILBAO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Spain)
  • WORLD FILM FESTIVAL OF BANGKOK (Thailand)
  • GRAND PRIX
    6th PRAGUE SHORT FILM FESTIVAL (Prague, Czech Republic)
  • 7th BOULDER INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Boulder, USA)
  • BEST SHORT FILM
    7th GlLASGOW FILM FESTIVAL (Glasgow, Scotland)
  • 41th TAMPERE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (International Competiton, Tampere, Finland)
  • 23rd MINIMALEN SHORT FILM FESTIVAL (Trondheim, Norway)
  • 21st ANKARA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Ankara, Turkey)
  • EDGE OF THE CITY SHORT FILM FESTIVAL IN SOUTH EAST LONDON (London, UK)
  • 12th DAWSON CITY INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Dawson City, Canada)
  • MADE IN EUROPE FILM FESTIVAL (Maastricht, The Netherlands)
  • 6th LITCHFIELD HILLS FILM FESTIVAL (Connecticut, USA)
  • EAST END FILM FESTIVAL (Londra, UK)
  • FESTIVALUL DE FILM ROMANESC DE LA TORONTO (Toronto, Canada)
  • THE INTERNATIONAL COMPETITION GRAND PRIX AWARD Prix Award
    2ANNAS OF INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (International Competition, Riga, Latvia)
  • BEST SHORT FILM
    ASTERFEST INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Short film competition, Strumica, Macedonia)
  • DANZANTE AWARD FOR BEST SHORT FILM
    38th HUESCA INTERNATIONAL FILMFESTIVAL (International Short Film Contest, Huesca, Spain)
  • LUNA DE VALENCIA FOR THE BEST SHORT FILM
    CINEMA JOVE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Short Film Competition, Valencia, Spain)
  • 2nd STORTFORD FILM FESTIVAL (Stortford, UK)
  • 16th PALM SPRINGS INT'L SHORTFEST AND FILM MARKET (Official Selection, Palm Springs, CA, USA)
  • LUME INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (São Luís do Maranhão, Brazil)
  • MAREMETRAGGIO FILM FESTIVAL (Competition, Trieste, Italy)
  • 12th LENOLAFILMFESTIVAL INVENTA UN FILM (Int. Competition, Lenola, Italy)
  • 35th ODENSE INT'L FILM FESTIVAL (Official Selection, Denmark)
  • BEST SHORT FILM
    SHORT SHORTS FILM FESTIVAL MEXICO (Mexic)
  • 22th GRANADA INTERNATIONAL YOUNG FILMMAKERS FESTIVAL (Granada, Spain)
  • FESTIVAL SILHOUETTE (Paris, France)
  • BUNTER HUND INTERNATIONAL FILM FESTIVAL MUNICH (Munich, Germany)
  • 14th INTERNATIONAL FESTIVAL OF FILM & CULTURE (International Panorama, Patras city, Greece)
  • EL OJO COJO (Madrid, Spain)
  • REYKYAVIK FILM FESTIVAL (Focus Romania, Reykyavik, Islanda)
  • ROMANIAN FILM FESTIVAL IN MUNICH (Munich, Germany)
  • 2nd INTERNATIONAL SHORT FICTION FILMS FESTIVAL (Short Fiction competition, Brno, Czech Republic)
detalii
echipa
  • Director
    Adrian Sitaru
  • Scenariu
    Adrian Sitaru
  • Producător
    Monica Lăzurean-Gorgan
  • Imagine
    Adrian Silișteanu RSC
  • Montaj
    Andrei Gorgan
  • Scenografie
    Monica Lăzurean-Gorgan
  • Costume
    Mălina Ionescu
  • Sunet
    Florin Tăbăcaru
Aspecte
Tehnice
  • Durata
    17min
  • Format filmare
    35mm
  • Format proiecție
    35mm, mov, mp4 (HD)
  • Sunet
    stereo